Slave-relateret Thai-selskab beskyldes for at bestikke journalister

NyhederFødevarekonglomeratet Charoen Pokphand Foods, der i sidste måned blev linket til organiseret slaveri, rammes nu af ny skandale. Det thailandske presseforbund efterforsker, hvorvidt selskabet har bestukket i underkanten af 20 journalister og medier for at opnå positiv omtale

Simon Spies-citatet »Dårlig omtale er bedre end ingen omtale« kan sikkert have en vis gyldighed, men for den thailandske fødevaregigant Charoen Pokphand Foods er negativ journalistik åbenbart værd at betale sig fra. I hvert fald er virksomheden, der driver storproduktion af blandt andet fjerkræ og tigerrejer, nu centrum for en efterforskning om bestikkelse af den thailandske presse.

Det skriver de nationale aviser Bangkok Post og The National.

 

 

Skandalen er rullet, efter at en rapport fra Det Thailandske Informationscenter for Borgerrettigheder og Undersøgende Journalistik (TCIJ) tirsdag afslørede, at et fødevarekonglomerat har givet månedlig betaling for styrke dets image. Charoen Pokphand Foods (CP Foods) indrømmede efterfølgende, at rapporten refererede til selskabets PR-afdeling, men kaldte indholdet forvrænget.

»Vi kan på det kraftigste afvise, at vi nogensinde har betalt medierne til at blokere for rapporter eller fordreje fakta i nyhedshistorier,« sagde CP Foods' vice president for kommunikation og PR, Punninee Nanthapanich, for eksempel i en erklæring. Ikke desto mindre har det thailandske presseforbund nu igangsat en undersøgelse af sagen.

 

 

Ifølge The Nation skal 19 journalister have modtaget månedlige overførsler, ifølge Bangkok Post er der tale om 18 medier og officials. Beløbene, der er blevet bogført som »specialbudget til støtte af medier«, har svinget mellem 10.000 thailandske bath, svarende til godt 1700 kroner, og 250.000 bath, svarende til godt 43.000 kroner.

 

CP Foods er et af Thailands største virksomheder. Et konglomerat med 250.000 ansatte og en årlig omsætning på over 165 milliarder kroner, hvilket i en dansk sammenligning kun overgås af A.P. Møller - Mærsk. Selskabet er repræsenteret i store dele af verden, også herhjemme, hvor CP Foods Denmarks kyllingekød forhandles hos både Dansk Supermarked og Coop. Skandalen omhandler dog alene selskabets thailandske aktiviteter, men rammer blot en måned efter den seneste afsløring om etisk tvivlsomme affærer i megaselskabet.

 

 

Her løftede den britiske avis The Guardian nemlig sløret for, at CP Foods til sine rejefarme i Thailand benytter underleverandører, der gør brug af organiseret menneskehandel og slaveri. Berlingske Business har i den forbindelse beskrevet, hvordan særligt immigranter fra Myanmar og Cambodja bliver solgt fra den ene thailandske bådkaptajn til den anden. På bådene, hvis skidtfisk bruges til bl.a. CP Foods rejeproduktion, tvinges de til at arbejde op til 20 timer i døgnet, bliver fodret med metamfetamin og udsat for vold og tortur. Et faktum, virksomheden efterfølgende har indrømmet forudgående kendskab til.

»Vi er overbevist om, at det er bedre at arbejde inden for systemet for at arbejde for forandring frem for at gå sin vej,« forsvarede CP Foods sig den gang med. Nu skal selskabet igen forsvare sig.

 

kilde

ADM d. 17/07/2014 05:20:17 | 0 Kommentarer | Udskriv

Kommentarer

Der er ikke skrevet kommentarer.

Kommentér

Du skal logge ind for at kommentere.

Vurderinger

Du skal være registreret bruger for at kunne vurdere.

Log ind eller meld dig til.

Ingen vurderinger endnu.

Velkommen til ThaiDK

Siden for dem med interesse i Thailand
For at kunne skrive og deltage i debatten og chatten er du nødt til at være registreret bruger på siden
At blive registreret bruger er gratis Du kan melde dig til ved at klikke HER

Til minde om dem vi har mistet

 Tænd et lys 42 lyser nu
 Seneste fra: up2you

Besøgende

Gæster online: 10
Ingen brugere online

Antal brugere: 657
0
Nyeste bruger:  BB100
 123992630 besøg
22142 besøg pr. dag
Siden dannet på: 0.03 sekunder

Madopskrifter

Nyeste opskrifter
Hindbærtærte 12095
GAMMELDAGS ÆBLEKAGE 12845
FROMAGE 13103
surdej 15916
Kylling i Coca-Cola 13207
Populære opskrifter
STEGTE RIS MED ANANAS 28775
Pandekager med fyld. 28401
Penang curry 28204
Hjemmebagt rugbrød 26826
"HVIDLØGSREJER" 23904
Opskriftssøgning
Tilføj/Find en opskrift
Info om opskrifter
Tilføjede opskrifter: 62
Opskrifts-kategorier: 11
Læst antal gange: 430353

Gode Links

Bank foreign currency exchange rates
Immigration Bureau (visa)
Thai to english
Bangkok Post
Danmark Royal Thai Embassy
sas
Wat Pa Dragør
Pantip
Her tryller vi lange links korte.
Thai Air dk
Tradukka Translate
Lær thailandsk tale og skrift.
sven-hansen
God Thai food
C&C Travel

Log ind

Brugernavn

Kodeord



Er du endnu ikke tilmeldt bruger?
Klik her for at oprette dig.

Har du glemt dit kodeord?
Bed om et nyt ved at klikke her.

Replikboks

Du er nødt til at logge på for at skrive en replik.

nej
29-03-2025 17:55
ana
29-03-2025 12:35
29-03-2025 09:46
FCK
29-03-2025 09:34
22-03-2025 09:57
Esaan Taste of Thailand er Aalborgs bedste takeaway restaurant »LÆS MERE HER
21-03-2025 08:47
M55
18-03-2025 16:38
18-03-2025 13:01
nej
14-03-2025 16:25
Fuck Trump Mød folkene fra den lille flække Pike County i svingstaten Pennsylvania, hvor 62 procent af byens indbyggere stemte på Donald Trump Men det er ikke alle, der er begejstret for den flamboyante præsident https://ekstrabla.
..557577.ece
ADM
13-03-2025 11:18
velkommen DanmarkBB100
07-03-2025 20:55
[b]Bumsen Trump, ja hvad har han gang i egentlig, jeg tror ikke han har den fjerneste ide om hvad han skal gøre, bortset fra at de skal holde op med at slås, og han får foræret Ukraines undergrund helt gratis, manden er jo svagt begavet fra fødslen, så bær lidt over med fjolset Thumb
07-03-2025 17:45
06-03-2025 08:36
Trumps tænder er også kunstige, hvad er det for noget brunligt/ gyldent pudder han altid har i ansigtet ?
05-03-2025 08:54
Trumps hentehår er kunstig lige som resten af tumpen
04-03-2025 18:29
Er der nogen der ved hvor langt Trumps hentehår er, eller hvilket nummer i korset han bruger?

Alt indhold på denne side er Copyright @ copy 2009 Thai DK Debat Forum Alle rettigheder forbeholdes Siden er optimeret til 1024 * 768
Powered by PHP-Fusion copyright © 2002 - 2025 by Nick Jones.
Released as free software without warranties under GNU Affero GPL v3.
Siden dannet på: 0.21 sekunder | 123,992,630 Unikke besøg | jQ Blog