Sociale bedragere skal jagtes i udlandet

Nyheder

Udlandspensionister, der modtager folke- eller førtidspension fra Danmark kan måske godt få lidt flere svedperler på panden.

Alle kigges efter i sømmene
For ifølge Pensionsstyrelsen under Beskæftigelsesministeriet vil samtlige personer i fire udvalgte lande, der får folke- og førtidspension nu blive kigget efter i sømmene for at se, om de har begået socialt bedrageri.

- Vi skal have undersøgt, om der er nogen, der snyder os. Og det kan der jo være, at der er. Det er en af opgaverne med det her, kontorchef i Pensionsstyrelsen under Beskæftigelsesministeriet, Christian Svendsen.

- Alle vil blive ringet op eller få et brev, og vi vil også kontakte de thailandske myndigheder for at indhente dokumentation for, om man er gift, samlevende, om man måske bor sammen med andre, hvad man har af arbejdsindtægter og sådan nogle ting.

Med base i Bangkok
I samarbejde med den danske ambassade i Bangkok søger Pensionsstyrelsen lige nu en medarbejder til en nyoprettet stilling som lokal kontrolmedarbejder i Thailand.

Sidste år modtog 358 personer i Thailand førtids- eller folkepension for over 33 millioner kroner fra Danmark:

- Jeg forventer da, at vi vil blive mødt positivt af pensionisterne og af de thailandske myndigheder. Og får vi tips om, at der er en der snyder, så er det helt klart, at vi vil følge op på sådan en henvendelse. Det har vi pligt til, siger Christian Svendsen.

- Er der tale om dyneløfteri?

- Nej, det er der ikke, fordi pensionisten bliver inddraget i hele vores arbejde, så vedkommende er klar over, hvad der foregår.

I alt skal samtlige over 5000 udlandspensionister i fire udvalgte lande, der sidste år anslået modtog over 382 mio. kr.  i sociale pensioner kontrolleres for socialt bedrageri. Udover Thailand er det Marokko, Spanien og Tyrkiet.

Flere udlandspensionister
Det er Pensionsstyrelsen, der står for udbetalinger af de folkepensioner og førtidspensioner, som sendes til udlandet.

Og dem er der kun blevet flere af.

Ifølge Pensionsstyrelsen er antallet af pensionister, der modtog pension i udlandet i 2009 næsten fordoblet på otte år.

Samtidig anslår Pensionsstyrelsen, at der sidste år i alt blev udbetalt knap 1,9 mia. kr. i folke- og førtidspension fordelt på knap 44.000 udlandspensionister, der har slået sig ned under varmere himmelstrøg.

Ingen kontrol
Retten til at modtage dansk pension i udlandet afhænger bl.a. af, hvilket land man bor i. Man skal også have boet i Danmark i et vist omfang.

Men ifølge en ny rapport fra Det Nationale Forskningscenter for Velfærd, SFI anslås det, at der hvert år udbetales mellem fem og ti mia. kr. for meget i sociale ydelser ud af de omkring 245 mia. kr.,  der hvert år udbetales i sociale ydelser.

- Vi ved heller ikke, hvor mange snydsager, der er blandt udlandspensionisterne. Vi har en fornemmelse af, at der kan være noget snyd. men vi har ingen tal på, hvor omfattende det er, siger kontorchef Christian Svendsen.

Vil bekæmpe snyd
Derfor har regeringen sammen med Dansk Folkeparti og Kristendemokraterne indgået en aftale i forbindelse med finansloven for 2011. Den skal sætte øget fokus på socialet bedrageri.

- F.eks. hvis man har adresse i Spanien og får folkepension og tillæg til pensionen og så slår sig ned i Thailand med de samme ydelser. Det er bedrageri, for man kan ikke få tillæg i Thailand. Der kan man kun få folkepensionens grundbeløb, siger Christian Svendsen.

- Så der tjekker vi adressen i Spanien for at se, om man overhovedet kan bo der. Sådan en sag har vi for nylig vundet i ankestyrelsen.

- Vi har også hørt, at der er hjemmesider, der fortæller, hvad man kan gøre for at fifle med de sociale ydelser. Der vil vi tage de samme fif og se, om der er nogen, der benytter sig af dem, siger Christian Svendsen fra Pensionsstyrelsen.

www.dr.dk/Nyheder/Penge

 

ADM d. 15/07/2011 10:45:13 | 0 Kommentarer | Udskriv

Kommentarer

Der er ikke skrevet kommentarer.

Kommentér

Du skal logge ind for at kommentere.

Vurderinger

Du skal være registreret bruger for at kunne vurdere.

Log ind eller meld dig til.

Ingen vurderinger endnu.

Velkommen til ThaiDK

Siden for dem med interesse i Thailand
For at kunne skrive og deltage i debatten og chatten er du nødt til at være registreret bruger på siden
At blive registreret bruger er gratis Du kan melde dig til ved at klikke HER

Til minde om dem vi har mistet

 Tænd et lys 42 lyser nu
 Seneste fra: up2you

Besøgende

Gæster online: 12
Ingen brugere online

Antal brugere: 655
0
Nyeste bruger:  mangoman
 120842505 besøg
21750 besøg pr. dag
Siden dannet på: 0.02 sekunder

Madopskrifter

Nyeste opskrifter
Hindbærtærte 11745
GAMMELDAGS ÆBLEKAGE 12521
FROMAGE 12765
surdej 15574
Kylling i Coca-Cola 12875
Populære opskrifter
STEGTE RIS MED ANANAS 28403
Pandekager med fyld. 28048
Penang curry 27822
Hjemmebagt rugbrød 26481
"HVIDLØGSREJER" 23557
Opskriftssøgning
Tilføj/Find en opskrift
Info om opskrifter
Tilføjede opskrifter: 62
Opskrifts-kategorier: 11
Læst antal gange: 421574

Gode Links

Bank foreign currency exchange rates
Immigration Bureau (visa)
Thai to english
Bangkok Post
Danmark Royal Thai Embassy
sas
Wat Pa Dragør
Pantip
Her tryller vi lange links korte.
Thai Air dk
Tradukka Translate
Lær thailandsk tale og skrift.
sven-hansen
God Thai food
C&C Travel

Log ind

Brugernavn

Kodeord



Er du endnu ikke tilmeldt bruger?
Klik her for at oprette dig.

Har du glemt dit kodeord?
Bed om et nyt ved at klikke her.

Replikboks

Du er nødt til at logge på for at skrive en replik.

nej
13-02-2025 12:18
07-02-2025 17:40
Nej yindee, 1972 var jeg i Danmark
07-02-2025 15:56
Hej Skipper hvor befandt du dig den 7/3/1972 ved ikke . Var du i Bangkok ved ikke
FCK
06-02-2025 15:00
TIL SKIPPER TRYK PÅ LINK https://www.thai-.
..lag-17.gif
05-02-2025 12:42
Tillykke S og ender på kipper ok
04-02-2025 20:25
Jeg vil ikke nævne noget navn ribe, men det begynder med S og ender på kipper
04-02-2025 13:02
Hej Skipper Hvem er den nye Statsborger, i Sverige ved ikke
04-02-2025 12:37
Tillykke til Sverige med den nye Statsborger, ham har I været heldige med Thumb
30-01-2025 12:56
Hej Skipper hvorfor sten var de udgået for tomme øl flasker Grin skaal
26-01-2025 11:22
Den gang Jeg sejlede på Grønland kastede de sten på os.
nej
26-01-2025 08:39
23-01-2025 17:31
Det dårlige er at man kan vågne op med noget man ikke har bestilt ked
23-01-2025 17:24
Det dejlige med Thailand er at der noget for enhver smag kat
23-01-2025 12:44
Hundredvis gifter sig, da thailandsk lov om ægteskab af samme køn træder i kraft Fejringer og ceremonier markerer den første dag i Marriage Equality Act https://www.bangk.
..kes-effect
22-01-2025 16:27
keep left anti is back on the road again mortor

Alt indhold på denne side er Copyright @ copy 2009 Thai DK Debat Forum Alle rettigheder forbeholdes Siden er optimeret til 1024 * 768
Powered by PHP-Fusion copyright © 2002 - 2025 by Nick Jones.
Released as free software without warranties under GNU Affero GPL v3.
Siden dannet på: 0.13 sekunder | 120,842,505 Unikke besøg | jQ Blog